Az ACR, a CAR, az ESR, a RANZCR és az RSNA nyilatkozata.
A mesterséges intelligencia (AI) valószínűleg az elmúlt évtizedek, és talán szakterületünk kezdetei óta a radiológiát leginkább befolyásoló hatású dolog. A mesterséges intelligencia olyan változások lehetőségét kínálja, amelyek messze túlmutatnak a korábbiakon. A mesterséges intelligencia bajnokai néha azt sugallták, hogy a mesterséges intelligencia teljesen felválthatja a radiológusokat, bár néhányan később felülvizsgálták nézeteiket, és veszélyeket látnak a mesterséges intelligencia ellenőrizetlen fejlődésében. Reálisabb, hogy a mesterséges intelligenciát egyre inkább a képalkotásban a radiológus által irányított kiegészítőként kutatják. A kutatások arra is irányulnak, hogy a mesterséges intelligenciahogyan helyettesítse a radiológusok hagyományos szerepeit, beleértve a vizsgálatok és protokollok kiválasztását, valamint a radiológiai leletek mesterséges intelligencia modellek általi közvetlen generálását.
A radiológiában a mesterséges intelligenciát övező egyre növekvő szakirodalom, publicitás és állítások közepette hogyan tudja a radiológus, egy vezető vagy a szoftverek vásárlója elválasztani a búzát a pelyvától, kritikusan értékelni a mesterséges intelligencia hasznosságára és hasznára vonatkozó állításokat, megkülönböztetni a teljes mértékben értékelt és biztonságos termékkínálatot azoktól, amelyek a reklámozottól eltérő módon működhetnek, vagy ami még rosszabb, kárt okozhatnak? Ebben a több társaságot érintő dokumentumban az ACR, a CAR, az ESR, az RANZCR és az RSNA képviselői megpróbálják meghatározni a mesterséges intelligencia radiológiai gyakorlatba való beépítésével kapcsolatos konkrét lehetséges problémákat, valamint a felmerülő etikai kérdéseket, azokat a szempontokat, amelyeket a mesterséges intelligencia eszközök fejlesztőinek szem előtt kell tartaniuk, azokat a kérdéseket, amelyeket a mesterséges intelligencia eszközök klinikai használatra történő engedélyezésére vagy tanúsítására jogosultaknak figyelembe kell venniük, azt, hogy a vásárlóknak és a felhasználóknak hogyan kell értékelniük a mesterséges intelligencia eszközöket, amikor fontolóra veszik a klinikai gyakorlatba való bevezetésüket, hogyan kell nyomon követni a hosszú távú stabilitásukat és biztonságukat, és hogyan kell értékelni az autonóm működésre való alkalmasságukat.
forrás:
Developing, Purchasing, Implementing and Monitoring AI Tools in Radiology: Practical Considerations. A Multi-Society Statement from the ACR, CAR, ESR, RANZCR and RSNA
Radiology: Artificial IntelligenceVol. 6, No. 1 2024.01.22. DOI: 10.1148/ryai.230513
Developing, purchasing, implementing and monitoring AI tools in radiology: practical considerations. A multi-society statement from the ACR, CAR, ESR, RANZCR & RSNA.
Insights Imaging 15, 16 (2024.01.22.). https://doi.org/10.1186/s13244-023-01541-3
referálta: https://radiologia.blog.hu